DMI - Research
Staff / Students
Division Head
- Prof. Nilton Itiro
Morimoto, Ph.D.
Group Heads
- Prof. Antonio Carlos Seabra,
Ph.D.
- Prof. Armando Maria Laganá,
Ph.D.
- Prof. Edgar Charry Rodrigues,
Ph.D.
- Prof. João Antonio Martino,
Ph.D.
- Prof. Nilton Itiro
Morimoto, Ph.D.
- Prof. Patrick Bernard
Verdonck, Ph.D.
- Prof. Ronaldo Domingues
Mansano, Ph.D
- Prof. Sebastião Gomes dos Santos,
Ph.D.
Consultants
- Prof. Jacobus Willibrordus Swart,
Ph.D. (Unicamp - University of Campinas )
- Prof. Rogério Furlan, Ph.D.
(University of Puerto Rico at Humacao - Puerto Rico)
- Prof. Jorge Santiago Aviles,
Ph.D. (UPenn - University of Pennsylvania - USA )
- Prof. Olivier Bonnaud, Ph.D.
(University of Rénnes 1 – France)
- Prof. Luiz Gonçalves
Neto, Ph.D. (USP - São Carlos Campus)
- Prof. Luís da Silva Zambom, Ph.D.
(FATEC - Faculty of Technology)
- Prof. Homero Santiago
Maciel, Ph.D. (ITA - Technologic Institute of Aeronautics)
- Mário Ricardo Gongora Rubio,
Ph.D. (IPT - Instituto de Pesquisa Tecnológica)
- Marcos Massi, Ph.D. (ITA -
Technologic Institute of Aeronautics)
- Profa. Luciana Kassab, Ph.D.
(FATEC - Faculty of Technology)
Research Staff
- Ana Neilde Rodrigues da Silva
(Ph.D.)
- Maria Lúcia Pereira da Silva
(Ph.D)
- Mauricio Massazumi Oka
(Ph.D)
- Renato Marcelo Franzin
(BS)
Technicians
- Adir José
Moreira (BS)
(Morimoto)
- Alexandre Marques Camponucci (BS)
- Elíseo Jose de Lima (Morimoto)
- José Antônio Rodrigues Porta (Morimoto)
- Juliana Cardoso (BS) (Bariatto)
- Nelson
Ordonez (Morimoto)
- Robson
Scaff (BS) (Bariatto)
Secretary
- Eliane Cristina
Post-Doc
- Alberto Fracassi (Ph.D.) (Morimoto)
- Angelo
Eduardo Battistini Marques (Ph.D.) (Sebastião)
- Aparecido Sirley Nicolett (Ph.D.) (Martino)
- Carlos Eduardo Viana (Ph.D.) (Morimoto)
- Cássio
Sanguini Sergio (Ph.D.) (Seabra)
- Douglas Anderson P. Bulla (Ph.D.) (Morimoto)
- Eliphas
Wagner Simões (Ph.D.) (Morimoto)
- Humber Furlan (Ph.D.) (Charry)
- João Vicente (Ph.D.) (Morimoto)
- Marcelo Antonio Pavanello (Ph.D.) (Martino)
- Marcelo
Bariatto Andrade Fontes (Ph. D.) (Morimoto)
- Marcello Bellodi (Ph. D.) (Martino)
- Nasser Mahmoud Hasan (Ph.D.) (Sebastião)
- Raquel Perez Castillejos (Ph.D.) (Gôngora)
- Renato Camargo Giacomini (Ph.D.) (Martino)
- Victor Sonnenberg (Ph. D.) (Martino)
- Willian Aurélio Nogueira (Ph.D.) (Sebastião)
Ph.D. Students
- Acácio Luiz Siarkowski (Morimoto)
- Alan Rodrigo Navia (Sebastião)
- Alexandre Ichiro Hashimoto (Sebastião)
- Ana Paula Mousinho dos Santos (Ronaldo)
- Angela Makie Nakazawa (Morimoto)
- Antonio Carlos Santos de Arruda (Ronaldo)
- Antonio Pereira do Nascimento Filho (Malu)
- Eduardo dos Santos Ferreira (Morimoto)
- Elias Rodrigues Cizzoto (Patrick)
- Hugo
Puertas de Araújo (Sebastião)
- Janaina Gameiro (Malu)
- José Cândido de Souza Filho (Sebastião)
- Laura Swart (Patrick)
- Leandro Zeidan Toqueti (Sebastião)
- Luciano
Mendes Camillo (Martino)
- Marcos Aparecido Chaves Ferreira (Seabra)
- Milene Galeti (Martino)
- Roberto Jacobe Rodrigues (Morimoto)
- Roberto Katsuhiro Yamamoto (Patrick)
- Ronaldo
Ruas (Patrick)
- Ronaldo Willian Reis (Sebastião)
- Salvador Pinillos Gimenez (Martino)
M.Sc. Students
- Alessandra Araujo Tavares (Charry)
- Alexsander Tressino de Carvalho (Malu)
- Amanda Rossi Mascaro (Morimoto)
- Ana Carolina Bueno (Oka)
- Artur Gasparetto Paiola (Pavanello)
- Bruno
Luis Soares de Lima (Ana)
- Bruno Rodrigues (Patrick)
- Carla Xavier de Andrade (Charry)
- Carolina Davanzzo Gomes dos Santos
(Martino)
- Dirceu Semeghini Filho (Patrick)
- Eduardo Marzano (Morimoto)
- Emanuel
Queiroz (Malu)
- Fabiana Marzano (Ronaldo)
- Galba Falce (Martino)
- Giuliano Gozzi (Sebastião)
- José Carlos dos Santos (Ronaldo)
- Leandro Léo Kobertein (Charry)
- Leonardo
Frois Hernandez (Malu)
- Lilian Thaís Vargas Alflen (Martino)
- Marcos Eiji Fukumoto (Luciana/Morimoto)
- Mariana Amorim Fraga (Charry)
- Maurício Gomes (Morimoto)
- Michele Rodrigues (Martino)
- Michelly de Souza (Martino)
- Otávio Filipe da Rocha (Viana/Morimoto)
- Paula Ghedni Der Agopian (Martino)
- Peter Lubomir Polak (Ronaldo)
- Renato Silva Ferreira (Pavanello)
- Ricardo de Souza (Sebastião)
- Ricardo Ota (Morimoto)
- Ricardo Pestana (Sebastião)
- Ricardo
Tardelli Catelli (Seabra)
- Rodrigo Amorin Motta Carvalho (Malu)
- Sara Elizabeth de Souza Costa (Martino)
- Sidney Fernandes da Luz (Charry)
- Vanessa Del Cacho (Luciana/Morimoto)
- Zaira Mendes da Rocha (Gôngora)
Undergraduate
Students
- Bruno Minetti (Bariatto)
- Cesar Augusto Alves de Souza
(Victor/Sebastião)
- Chien Chih Yu (Zambom)
- Fábio
Sans Picinin (Ronaldo)
- Fábio Sato (Gôngora)
- Felipe José Ferreia Sabino da Silva
(Humber)
- Fernanda Maciel Mantovani Jorge
(Ana)
- Gerson B. Abdala (Humber/Charry)
- João Araújo de Melo Júnior (Zambom)
- Leandro Barbosa de Toledo (Zambom)
- Leandro Eloi Alcatrão (Seabra)
- Leandro Léo Koberstain (Humber/Charry)
- Leandro Nakaoka (Malu)
- Mariana Amorin Fraga (Humber/Charry)
- Marina Sparvoli de Medeiros (Ronaldo)
- Mauricio Vicente Tavares (Patrick)
- Robério Cabral da
Silva (Zambom)
- Tatiana Rehem Matos (Zambom)
- Thaís Helena Moderno (Charry)
- Viviane Rodrigues Leal (Charry)
| Home | History | People | Facilities | Publications
|
| Collaborations | Informations & Services
| What's New
|
| IV Workshop of SIBRATI
(Abstracts) | Links| Site Map
|